ZŠ Mnichovická, Kolín > Školní akce > Projekty > Přednáška – Projekt O2: E-Bezpečí

Ve dnech 10. a 11. 12. 2018 se  uskutečnila pro třídy 6. A a 6. B dvoupřednáška na téma bezpečí na internetu. Žáci se dozvěděli informace o tom, jak se chovat na sociálních sítích a internetu celkově, na co si mají dát pozor a co dělat v případě, když se dostanou do problémů. Přednášky byly opravdu nabité informacemi a zajímavostmi. Zde jsou dojmy některých žáků z přednášky:

„Moc se mi to líbilo. Bylo to i zajímavé a ponaučující. Dalo to určitě i dost práce. Odnesl jsem si z toho a líbilo se mi: být opatrný, nepsat si s lidmi, které neznám. Líbili se mi ty videa a přednášky. Chci, aby sem přijeli příště.“

„Dozvěděla jsem se, jak jsou nebezpečné sociální sítě, jak se proti nim bránit, jak je správně využít a co nám mohou způsobit. Na sociálních sítích jsou hackeři, kteří nás mohou i vykrást. Vůbec jsme nevěděla, že když dáte něco na sociální síť př. YouTube nebo Facebook, ty aplikace si to přivlastní. Ukazovali jsme si příběhy, které dopadly tragicky. Jestli to mám přibížit, spoustu dětí kvůli sociálním sítím se oběsila, skončila u psychiatra a opravdu spoustu dětí byla zavražděna hackery, nebo byla sexuálně znásilněna, při nejhorším ubita k smrti. Moji rodiče mi sociální sítě nedovolili a už vím proč. Nechtějí, abych skončila jako ty děti, které byly zavražděny nebo vykonaly sebevraždu. Jestli budu mít sociální síť, budu se chovat podle pravidel, které jsem se učila, aby se mi nic nestalo. Slibuji.“

„Ty dva dny, jak tady byl ten pán, se mi moc líbily, protože byl hodný, milý a tak dále. Odnesl jsem si v prvních dvou hodinách, že když nás někdo vydírá, tak to musím říct rodičům. Když to neřekneme rodičům, tak ten dotyčný nás bude neustále vydírat. Za další den jsme měli přednášku. Taky se mi líbila, hodně jsem se naučil, že na internet nemám dávat žádné údaje o sobě, třeba telefonní číslo, adresu a tak dále. A taky jsem se dozvěděl, že nemám dávat na internet kam právě jdu, protože by mě mohl někdo z internetu sledovat a třeba znásilnit!!!“

„Většinu věcí jsem znala. Ale i tak to bylo fajn, že nás poučil, že nemáme dávat nikam žádné informace o nás. Že nemáme rozesílat naše fotky a další podobné věci. Že Facebook má přes 2 miliardy lidí, co ho používají. Také nám říkal o kyberšikaně, že díky ní spousta dětí spáchala sebevraždu. A některé děti musely být v psychiatrickém centru až 2 měsíce. Říkal nám o tom, jak jsou sociální sítě nebezpečné. A také o hackerech, kteří jsou schopní vyhledat všechno. A jak se proti tomu bránit.“

„Přednáška mi přinesla poučení a důvod, proč mi rodiče nedovolí sociální sítě. Sociální sítě jsou velmi užitečné, ale naopak i nebezpečné. Existují hackeři, co zjistí tvé číslo, bydliště, vzhled nebo kroužky či místa, kam chodíš. Tím ty informace můžou zneužít, vydírat, kyberšikanovat a i hůř. Nejnebezpečnější je Facebook, dokáže lidi seznámit, ale lidi nedokážou poznat, zda-li jsou to skuteční přátelé. Ochráníte se před nimi tak, že dívky nebudou dávat fotky ve spodním prádle (sexy), pokud někdo bude chtít vaše další takové fotky, tak jim je nedávejte.“

„Líbilo se mi to. Už vím, proč mi rodiče nedovolí mít Facebook. Bylo to hodně zajímavé, tak čtvrtku věcí jsem neznala. Ta videa byla hodně zajímavá. Odnesla jsem si, že nemám chodit ven s nikým, koho neznám. Nikam nemám psát kam jdu nebo chodím často sama.“

„Líbilo se mi, jak nám říkal na co si máme dát pozor, např. abychom nebyli závislí na hrách, na Facebooku. Abychom byli opatrní na internetu.“

„Když někoho šikanují, tak se toho dotyčného člověka zastat a nesmát se, co mu dělají.“

„Když mě někdo cizí pochválí, pak mu nesmím hned uvěřit, že to myslí v dobrém. Když se něco pověsí na sociální síť, tak to nejde vzít zpátky. Nikdy, ale opravdu nikdy, nepište na zeď kam jdete!“

„Víme, že telefon, počítač, tablet není všechno. Měli bychom chodit více ven s reálnými kamarády.“